co je
Doména


Doména (správně „doménové jméno“) je unikátní adresa na internetu. Slouží například při vyhledávání určité webové stránky (např. digiage.cz)

Hlavní funkcí je polidštit skutečnou adresu (URL), která je jinak v číselné podobě (např. 81.2.194.241) hůře zapamatovatelná. Lépe si to můžete představit na příkladu s poštovní adresou. Určitě se vám lépe zapamatuje a konkrétnímu místu přiřadí název ulice a číslo popisné než GPS koordináty.

Druhy domén (úrovně)

Nejčastěji se setkáte se třemi úrovněmi domén. Uvedeme si na příkladu neco.digiage.cz

  • doména 1.řádu – koncovka doménového jména. Může být geografická (např. cz, sk), nebo generická (např. com, info)
  • doména 2.řádu – jedná se o samotný název webu (např. digiage)
  • doména 3.řádu – označuje se také názvem subdoména (např. neco). Slouží k rozlišení sekcí webu jako eshop (eshop.digiage.cz), blog (blog.digiage.cz) a podobně

Výběr vhodné domény

Výběr vhodného doménového jména není v současnosti jednoduchou záležitostí. Je to dáno tím, že mnoho zajímavých názvů je již zabraných a je tak někdy nutné volit kompromis.

Při výběru je dobré myslet na to, aby název nebyl příliš dlouhý, byl zapamatovatelný a ideálně nápaditý.

Doména versus webhosting

Doména se obvykle úzce pojí s pojmem hosting či webhosting. Vlastnictvím domény máte k webu přiřazené jméno, zajištěním hostingu pak prostor, kde se váš web nachází.

Kde koupit doménu?

Co se týče cz domény, cena bývá všude podobná (v roce 2021 se pohybuje kolem 145Kč bez DPH / rok) a můžete si ji objednat například u prověřené české špičky - Wedosu.

Pokud budete shánět ostatní doménové koncovky (jako com, eu, info apod.), pak se cenová nabídka u různých poskytovatelů liší. Mnohdy i v závislosti na akční nabídce. Zde je potřeba si dát pozor, protože doména může stát 50Kč/rok, ale pouze na ten první a další léta třeba 1000Kč/rok.

Potřebujete zařídit doménu, nebo rovnou celý web?
Kontaktujte nás   Zpět na Slovník pojmů